najwyzszajakosczycia.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i zakupach.

Zdrowie i uroda

Zdrowe nawyki żywieniowe czyli dieta bez fruktozy jadłospis przykładowy

Zdrowe nawyki żywieniowe czyli dieta bez fruktozy jadłospis przykładowy

W przypadku, gdy organizm człowieka nie jest w stanie wchłonąć fruktozy monosacharydowej, lekarze zalecają dietę, znaną jako dieta bez fruktozy lub o niskiej zawartości fruktozy.
Gdy pojawia się nieprawidłowa reakcja organizmu, występująca po spożyciu cukru owocowego, czyli fruktozy i szereg uciążliwych dolegliwości nie mija, możliwe, że przyczyną jest nietolerancja fruktozy. Nie należy jej mylić z alergią pokarmową.

Czym jest fruktoza i w jakich pokarmach występuje

Fruktoza to naturalnie występujący cukier prosty, występujący:
– w owocach, takich jak jabłka, daktyle, figi, gruszki i suszone śliwki;
– w miodzie oraz nektarze kwiatów;
– w warzywach, takich jak karczochy, szparagi, grzyby, cebula i czerwona papryka.
Znajduje się również w burakach cukrowych i trzcinie cukrowej .
Fruktoza jest używana do słodzenia żywności, takiej jak galaretki, napoje bezalkoholowe, żelatyna, lody, słodycze i niektóre produkty dietetyczne. Fruktoza to środek używany do słodzenia i jest również konserwantem. Dla naszych organizmów, fruktoza jest typowym energetykiem.

dieta bez fruktozy

Czym jest nietolerancja fruktozy?

Do zdiagnozowania przypadłości zwanej nietolerancją fruktozy służy test oddechowy, który stwierdza obecność wodoru w powietrzu wydychanym. Diagnozą może być zespół złego wchłaniania fruktozy oraz wrodzona fruktozemia o podłożu genetycznym. Ryzyko spowodowane przez nieleczoną fruktozemię może spowodować niewydolności wątroby i nerek, a w cięższych przypadka występuje ryzyko zgonu. Niestrawiony cukier owocowy fermentuje w jelicie grubym, podrażniając i uszkadzając błonę śluzową jelita, co powoduje gromadzenie się gazów i kwasów oraz wzrastanie ciśnienia w jelitach.

Dieta bez fruktozy – jak uniknąć nietolerancji fruktozy?

Głównym założeniem diety odpowiedniej dla osób z nietolerancją fruktozy, jest zasada eliminacji lub ograniczenia spożywania żywności o wysokiej zawartości fruktozy, aby nie narażać się na konsekwencje złego jej wchłaniania w organizmie. Pokarmy o wyższym stosunku fruktozy do glukozy, również mogą okazać się szkodliwe – te pokarmy powinny być ograniczone. Natomiast te, które mają zrównoważoną proporcję obu cukrów, mogą być dopuszczone do spożywana.
Występują również przypadki dziedzicznej nietolerancji fruktozy, gdzie występuje brak enzymu aldolazy, który jest odpowiedzialny za rozkład fruktozy.
Metabolizm fruktozy nie wymaga insuliny i ma niewielki wpływ na poziom glukozy we krwi.

nietolerancja fruktozy

Jaka dieta bez fruktozy jadłospis

Tak, aby powstała zdrowa i zbalansowana dieta bez fruktozy jadłospis jest najważniejszym elementem i podstawą do wprowadzenia w życie zdrowych nawyków żywieniowych. Jadłospis ten należy skonsultować z profesjonalistą zajmującym się dietetyką, który w sposób odpowiedzialny zleci szereg badań i na podstawie konkretnej diagnozy, opracuje plan żywieniowy. Ponieważ fruktoza i glukoza to dwa najważniejsze cukry, potrzebne do zdrowego metabolizmu, nie należy ryzykować i na własną rękę eliminować wszystkich owoców. Takie rozwiązanie może zaburzyć balans metaboliczny w organizmie.

Udostępnij