najwyzszajakosczycia.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i zakupach.

Zdrowie i uroda

Dermatolog co robi każdego dnia w pracy, czy to ciekawa specjalizacja?

Dermatolog co robi każdego dnia w pracy, czy to ciekawa specjalizacja?

Praca dermatologa z pewnością jest bardzo interesująca. Każdego dnia pojawiają się nowe wyzwania. Pacjenci zgłaszają się do gabinetu lekarskiego z różnymi problemami. Niekiedy dotyczą one zaburzeń pracy całego organizmu, wtedy lekarz musi wyjść poza swoją dziedzinę i skonsultować się z innymi specjalistami.

Codzienna praca

Lekarz dermatolog może przyjmować w placówce NFZ, może też prowadzić własną praktykę lekarską oraz pracować w szpitalu. Możliwości jest mnóstwo. Każdy lekarz ma inne plany związane ze swoją specjalizacją i inną wizję na swoją przyszłość. Praca w szpitalu może wiązać się z całonocnymi dyżurami, a przecież nie każdy może sobie na to pozwolić ze względów rodzinnych. Praca w placówce NFZ nakłada na lekarza wiele ograniczeń, między innymi chodzi o krótki czas, jaki lekarz może poświęcić danemu pacjentowi. Czasem jest to zaledwie kilka minut. Trudno w tym czasie przeprowadzić dokładny wywiad, który jest podstawą do postawienia właściwej diagnozy oraz rozpoczęcia leczenia. Lekarze nie chcą brać odpowiedzialności za leczenie w takich warunkach. Można przecież coś przegapić, nie zauważyć istotnych zmian skórnych, zapomnieć zapytać pacjenta o coś ważnego.

dermatolog

Kontakt z pacjentem

Czasem pacjenci przychodzą do gabinetu dermatologa z krępującymi problemami skórnymi. Ważne jest, aby lekarz zwracał się do pacjenta z szacunkiem, potraktował poważnie to, co pacjent mówi. Ludzie czasem skarżą się, że lekarz nawet nie spojrzał na prezentowane zmiany skórne, nie wstał zza biurka, nie przybliżył się. Takie sytuacje są niezwykle bolesne dla pacjentów, którzy pragną, aby ktoś im w końcu pomógł. Kontakt z pacjentem i odpowiednie prowadzenie rozmowy to bardzo ważna część pracy lekarza. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest to część bardziej istotna niż samo stawianie diagnoz i przepisywanie recept. Pacjent w czasie rozmowy może otworzyć się przed lekarzem i zdradzić wiele szczegółów, które doprowadzą do postawienia właściwej diagnozy. Specjaliści skarżą się na to, że na studiach zbyt mało czasu i uwagi poświęca się na tematy dotyczące komunikacji między lekarzami a pacjentami. Często winny jest pośpiech, system, w jakim trzeba pracować, a nie zła wola medyka.

Najnowsze metody leczenia

Każdy lekarz zobowiązany jest do tego, aby jak najlepiej służyć pacjentowi. Po pierwsze nie szkodzić, słowa tej przysięgi są niezwykle istotne. W obecnych czasach nie ma problemu, aby każdy lekarz zdobywał najnowszą wiedzę. Można uczestniczyć w konferencjach i szkoleniach stacjonarnie i przez Internet. Potrzeba do tego oczywiście dobrej woli i znajomości języka angielskiego, a także poważnego podejścia do swojego zawodu czy też powołania. Czasami trzeba wybierać czy spędzić weekend z rodziną czy pojechać na konferencję naukową. Lekarz powinien podejmować takie decyzje, aby jego pacjenci mogli z czystym sumieniem podążać za decyzjami lekarskimi, bez obaw, czy są dobrze leczeni. Nie zawsze najnowsze metody leczenia są najlepsze. Niektórzy lekarze są wierni starszym metodą i oczywiście mają do tego prawo. Obowiązkiem lekarza jest jednak poinformowanie pacjentów o współczesnej wiedzy medycznej, o najnowszej wiedzy i najnowszych metodach. Idealnie, jeżeli decyzję o kontynuacji leczenia podejmuje pacjent wraz z lekarzem. Lekarz powinien przedstawić pacjentowi wszystkie wady i zalety danej metody, możliwe skutki uboczne danego lekarstwa. Wtedy pacjent podejmuje ostateczną decyzję.

jak dbać o skórę

Czy trudno zostać dermatologiem?

Czy trudno zostać lekarzem specjalistą dermatologii? Jest to dość oblegana specjalizacja, jednak każdego roku nowi lekarze specjaliści zaczynają swoją pracę. Ukończenie specjalizacji nie jest więc niemożliwe do wykonania. W czasie pracy lekarz spotyka się z cierpieniem ludzi, a zawodzie dermatologa jest to cierpienie fizyczne i psychiczne. Wiele osób cierpi na dolegliwości bólowe związane z różnego rodzaju zmianami skórnymi, ale nie mniej ważne są stany depresyjne z powodu brzydkiego wyglądu. Dlatego też kiedy dermatolog widzi zmiany skórne u swojego pacjenta powinien upewnić się, jaki jest jego stan psychiczny. Jest to szczególnie ważne u ludzi młodych cierpiących na przykład na trądzik. Wyśmiewanie przez rówieśników jest bardzo powszechne w szkołach. Wtedy samo przepisanie recepty na dobry krem nie pomoże, ponieważ problem tkwi głębiej. Nie każdy wie dermatolog co robi i kiedy trzeba do niego iść. Czasami wystarczy pójść do lekarza rodzinnego, który postawi wstępną diagnozę i w razie potrzeby skieruje do specjalisty. Może okazać się, że diagnoza postawiona przez lekarza rodzinnego i wdrożone leczenie będzie pomocne i problem się rozwiąże.

Udostępnij