najwyzszajakosczycia.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i zakupach.

Biznes i finanse

Webinar co to jest i czy warto stosować taką metodę komunikacji?

Webinar co to jest i czy warto stosować taką metodę komunikacji?

Internet staje się nieodłączną częścią życia każdego człowieka. Coraz więcej osób korzysta z dobrodziejstw technologicznych i ułatwia sobie codzienne funkcjonowanie. Jedną z takich czynności jest komunikowanie się przez internet bez konieczności wychodzenia z domu. Od paru lat webinary cieszą się dużą popularnością. Czym dokładnie jest webinar? Jakie są wady i zalety takiej formy komunikacji?

Webinar co to jest?

Webinarem nazywa się seminarium, które odbywa się przy użyciu multimediów. Jest to zdalne spotkanie mające miejsce w wirtualnej sali konferencyjnej. Prowadzący webinar ma niezbędne narzędzia umożliwiające zaprezentowanie treści uczestnikom w sposób przejrzysty i angażujący ich do współpracy. Niezbędne jest posiadanie komputera z dostępem do internetu, kamery, mikrofonu oraz materiałów dydaktycznych w formie interaktywnej. Dzięki takiej formie komunikacji można przeprowadzić rozmowę z ludźmi mieszkającymi na całym świecie. Jest to skuteczna forma przekazania wiedzy. Można także w taki sposób przeprowadzać ankiety czy głosowania. Webinar daje możliwość interakcji z widzami, można współdzielić także ekran komputera z uczestnikami i nagrywać transmisje. Możliwości jest wiele, co sprawia, że taka forma staje się coraz popularniejsza.

webinar czym jest

Niezbędne narzędzia do prowadzenia webinaru

Dużo osób myli webinar z telekonferencją. Jednak ta druga forma wideorozmowy prowadzona jest zawsze przez jedną osobę. W przypadku webinaru prowadzących może być kilku. W każdym momencie podczas telekonferencji uczestnicy mogą na bieżąco zadawać pytania. W webinarze uczestnik może prosić o głos lub napisać informację na czacie do prezentera. Do prowadzenia webinaru nie ma konieczności posiadania specjalnego oprogramowania. Na pewno trzeba mieć komputer z szybkim dostępem do internetu. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest laptop ze wbudowaną kamerą i mikrofonem. Nie ma konieczności instalowania żadnego programu. Czasami można jedynie podłączyć głośniki, aby lepiej wszystko było słyszalne. Jest wiele komunikatorów umożliwiających prowadzenie webinarów, które są łatwe i intuicyjne w obsłudze. W internecie jest mnóstwo materiałów na temat tego, jak przygotować webinar i co należy zrobić, aby wszystko poszło zgodnie z planem.

Prowadzenie webinarium

Jak do każdego spotkania, tak i w przypadku webinaru, należy się odpowiednio przygotować. Nie chodzi tu jedynie o materiały dydaktyczne czy merytoryczny aspekt, ale także wybór wirtualnej sali konferencyjnej. Pokój webinarowy jest centrum dowodzenia, w którym można używać interaktywnych materiałów. Każdy z pokojów oferuje wiele możliwości, które należy przed rozpoczęciem spotkania opanować. Dodatkowe funkcje w znaczący sposób ułatwiają prowadzenie spotkania i dyskusję. Wirtualna sala konferencyjna umożliwia uruchomienie przygotowanych prezentacji oraz pisanie po wirtualnej tablicy. Można także uruchomić transmisję na portalu społecznościowym i udostępnić pulpit komputera uczestnikom. Wiele platform umożliwia sprzedaż danych produktów czy prowadzenie ankiet podczas konferencji. Jest także możliwość dostosowania wyglądu pokoju, który będzie identyfikować się z daną marką czy wydarzeniem. Najczęściej webinarium prowadzone jest w celu przeprowadzenia szkolenia czy spotkania biznesowego.

czym jest webinar

Webinar – wady i zalety

Prowadzenie webinaru jest dla wielu osób bardzo korzystną formą. Przede wszystkim można oszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Nie ma ograniczeń lokalizacyjnych, a udział w webinarze pozwala na pełną interaktywność. Uczestnikami mogą być osoby ze wszystkich zakątków świata. Zakres wiedzy jest identyczny z tradycyjną formą spotkania. Jakie wady ma taka konferencja? Przede wszystkim trzeba mieć szybki dostęp do internetu. Niezbędne jest także posiadanie mikrofonu, kamery i głośników. Ważne jest także odpowiednie pomieszczenie, aby inni domownicy nie przeszkadzali. Nie każdy też lubi komunikować się z innymi osobami wirtualnie, co może być także wadą. Najczęściej jednak taka komunikacja dla zdecydowanej większości jest najlepszą opcją.

Jak długo trwają webinary i ile osób może w nich uczestniczyć?

Organizator spotkania decyduje, ile czasu będzie trwać webinar. Najczęściej transmisja trwa od 45 minut do maksymalnie 2 godzin. Podczas takiego spotkania chodzi o przekazanie merytorycznej wiedzy w krótkim czasie, a nie rozwodzenie się nad pobocznymi wątkami. Jeśli chodzi o liczbę osób, to ta uzależniona jest od konkretnego komunikatora. Niektóre platformy oferują możliwość uczestnictwa nawet 1000 użytkowników. Z pewnością taka forma wirtualnych spotkań będzie coraz częściej stosowana.

Udostępnij