najwyzszajakosczycia.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i zakupach.

Zdrowie i uroda

Schodzący paznokieć – charakterystyka, przyczyny, zapobieganie

Schodzący paznokieć – charakterystyka, przyczyny, zapobieganie

Schodzące paznokcie są częstym problemem wielu osób – warto pamiętać o tym, że przypadłość ta może spowodować nie tylko spory dyskomfort, ale może doprowadzić także do wystąpienia poważnych komplikacji.

Odklejenie płytki paznokcia – co to takiego?

Rozwarstwienie paznokcia, znane także pod nazwą onycholizy to dość powszechnie występujące schorzenie, podczas którego dochodzi do przerwania ciągłości płytki paznokcia. Schodzący paznokieć może pojawić się zarówno u dłoni, jak i u stóp – jednym z charakterystycznych i pierwszych objawów choroby jest zmiana zabarwienia płytki paznokcia.

Warto pamiętać o tym, że schodzący paznokieć stanowi nie tylko defekt estetyczny, ale może być także przyczyną poważnego dyskomfortu, co więcej bardzo często może doprowadzić również do poważnych i niezwykle bolesnych powikłań. Co więcej nie można zapominać także o tym, że schodzące paznokcie mogą stanowić oznakę poważnych chorób takich jak cukrzyca czy różnego rodzaju zaburzenia hormonalne.

schodzący paznokieć

Onycholiza – najczęstsze przyczyny

Schodzący paznokieć to przypadłość, która może zostać wywołana przez wiele rozmaitych czynników. Wśród najczęstszych przyczyn onycholizy pierwotnej można wyróżnić między innymi nieprawidłową pielęgnację czy źle przeprowadzone lub nieodpowiednio dobrane zabiegi kosmetyczne. Ponadto na odwarstwienie paznokcia narażone są osoby wykonujące prace manualne, bardzo często schodzący paznokieć występuje również na skutek urazów sportowych. Nie można zapominać o tym, że na wystąpienie onycholizy pierwotnej najbardziej narażone są osoby z długimi paznokciami.

W przypadku onycholizy wtórnej przyczyny schorzenia powiązane są bezpośrednio z chorobami organizmu. Schodzące paznokcie mogą stanowić jeden z objawów zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy, bardzo często towarzyszą także łuszczycy i grzybicy paznokci. Schodzący paznokieć może świadczyć również o niedoborze witamin i składników mineralnych – niejednokrotnie pojawia się między innymi u osób cierpiących z powodu anemii. Na wystąpienie onycholizy może mieć także wpływ stosowanie niektórych antybiotyków, schorzenie to bardzo często obserwuje się również u pacjentów z cukrzycą. Schodzący paznokieć może stanowić także jeden z objawów atopowego zapalenia skóry czy zakażenia paciorkowcem.

paznokieć schodzący

Schodzące paznokcie – zapobieganie

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania rozwarstwianiu się płytki paznokcia jest odpowiednia pielęgnacja. Warto pamiętać o tym, że paznokcie powinny być zawsze krótko i równo obcięte – noszenie długich, źle wyprofilowanych paznokci może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka wystąpienia onycholizy spowodowanej urazami mechanicznymi.

W codziennej pielęgnacji paznokci niezwykle ważną kwestią okaże się także stosowanie sterylnych narzędzi – manicure wykonany niehigienicznymi przyborami może prowadzić nie tylko do onycholizy, ale także do chorób takich jak grzybica. Ponadto dłonie i paznokcie powinny być chronione przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych zawartych w środkach czyszczących – potencjalnie niebezpieczne składniki produktów tego typu mogą naruszać wrażliwą strukturę skóry i paznokci, prowadząc do ich osłabienia oraz wystąpienia poważnych podrażnień.

Osoby, którym zależy na utrzymaniu nienagannego stanu dłoni i paznokci powinny pamiętać również o ich dokładnym i regularnym odżywianiu. Kremy do rąk, olejki do skórek czy różnego rodzaju maski okażą się świetnym sposobem na skuteczną profilaktykę onycholizy. W przypadku osób skarżących się na różnego rodzaju problemy skórne dobrym pomysłem mogą okazać się także regularne wizyty u doświadczonego dermatologa.

Udostępnij