najwyzszajakosczycia.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i zakupach.

Zdrowie i uroda

Popularne rodzaje diet. Przewodnik

Popularne rodzaje diet. Przewodnik

W obecnych czasach można wyróżnić wiele rodzajów diet. Warto się zapoznać z popularnymi wariantami diet oraz dowiedzieć się nieco więcej na temat ich specyfiki.

Dieta Dąbrowskiej

Wśród popularnych rodzajów diet można wskazać przede wszystkim dietę dr Dąbrowskiej. Głównym celem stosowania tej diety jest poprawa zdrowia, a także oczyszczenie organizmu z zalegających w nim toksyn. Na początku diety spożywa się wyłącznie owoce oraz warzywa o niskiej zawartości skrobi. Następnie dietę powoli uzupełnia się również o inne produkty spożywcze, które stanowią źródło białka, węglowodanów oraz tłuszczów. Dieta jest jednym z rodzajów głodówki, a jej kaloryczność w początkowym etapie nie przekracza sześciuset kalorii.

dieta rodzaje

Dieta Kopenhaska

Kolejnym rodzajem popularnej diety jest dieta Kopenhaska, która zazwyczaj jest stosowana tylko trzynaście dni. W tej diecie ma się ściśle ustalone menu, dlatego należy spożywać wyłącznie wskazane rodzaje posiłków. Dieta Kopenhaska jest dietą z niską zawartością węglowodanów oraz kalorii, dlatego można w niej głównie znaleźć źródła białka, a także niewielkie ilości warzyw. Główną zaletą stosowania tej diety jest szybka redukcja masy ciała, jednak może się ona zakończyć efektem jo-jo.

Dieta sokowa

Dieta sokowa to kolejny rodzaj diety, która jest chętnie stosowana przez wiele osób. W przypadku diety tego rodzaju spożywa się głównie soki z owoców oraz warzyw. Głównym celem korzystania z tej diety jest chęć oczyszczenia organizmu ze zbędnych toksyn. Dieta również jest formą głodówki, ponieważ spożywane są na niej jedynie soki. Dzięki temu ograniczona zostaje ilość kalorii, co sprawia, że się chudnie. Dieta w tej formie nie powinna być stosowana dłużej niż siedem dni, ponieważ może mieć niekorzystny wpływ na organizm człowieka.

dieta sokowa

Dieta śródziemnomorska

Popularne rodzaje diet to także dieta śródziemnomorska, która jest uznawana przez wiele osób za bardzo zdrowy sposób żywienia. Dieta jest rekomendowana przez dietetyków, ponieważ można w niej znaleźć zdrowe źródła tłuszczów, a także duże ilości świeżych owoców i warzyw. Wśród głównych składników diety można wskazać ryby oraz owoce morza, dlatego jest ona polecana nawet w przypadku osób, które zmagają się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi.

Dieta DASH

Wśród polecanych i zdrowych sposobów żywienia można wskazać także tak zwaną dietę DASH. Tak dieta idealnie sprawdzi się wśród wszystkich osób, które zmagają się ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Jednak z powodzeniem może być także stosowana jako profilaktyka tego rodzaju chorób. W diecie DASH znajduje się głównie nieprzetworzone jedzenie z dużą zawartością substancji odżywczych, takich jak witaminy oraz minerały. Oprócz tego na diecie ograniczany jest sód, co ma pozytywny wpływ na stan zdrowia każdego człowieka.

Wegetarianizm

Kolejną popularną w obecnych czasach dietą jest także wegetarianizm. Na tego rodzaju diecie ograniczane są niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego, wśród których w szczególności można wskazać mięso, a także ryby. Wegetarianizm bardzo często jest wyrazem stylu życia oraz świadomości człowieka. Stosowanie tej diety jest także oznaką dbałości o dobro środowiska naturalnego oraz zmniejszenie produkcji mięsa na świecie.

Weganizm

Weganizm to dieta, która jest jedną z odmian wegetarianizmu. Na tej diecie całkowicie wyklucza się wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Wśród nich wymienia się mięso oraz ryby, ale także wszelkiego rodzaju nabiał oraz jaja. Taka dieta doskonale sprawdzi się wśród świadomych osób, ale także ludzi, którzy zmagają się podczas codziennego funkcjonowania z różnymi alergiami pokarmowymi oraz nietolerancjami.

Dieta lekkostrawna

Polecaną dietą jest także dieta lekkostrawna. Można w niej znaleźć jedynie posiłki lekkostrawne, które nadmiernie nie obciążają żołądka. Na diecie wykluczone są natomiast produkty ciężkostrawne, wśród których można wskazać fast foody, słone oraz słodkie przekąski, a także dania pikantne i smażone. Taki rodzaj diety idealnie sprawdzi się w przypadku osób, które zmagają się z licznymi schorzeniami. Wśród nich można wskazać na przykład osoby z chorobami żołądka.

Udostępnij